Jako výživová poradkyně jsem se v průběhu své praxe setkávala s klienty, kteří se potýkali s různými zdravotními obtížemi, a přestože většina z nich vyhledávala pomoc především kvůli fyzickým problémům, jejich zdravotní potíže často souvisely s psychickými faktory. S velkou frekvencí se mi dostával do rukou specifický vzorec „nejsem dost dobrá“. Tento pocit nízké sebehodnoty

Kváskový žitný chléb

Není nad to, když si doma upečete vlastní kváskový chléb. Je to časově naročnější a mnohokrát jsem se snažila najít stejně dobrý chléb, který bych si mohla jednoduše koupit. Ale nenašla jsem zatím takový, který by se tomuto vyrovnal. 

Senná rýma a histaminová intolerance

Senná rýma je chronické onemocnění výstelky nosní sliznice, které je vyvoláno hypersenzitivní reakcí na běžné alergeny vyskytující se ve vzduchu. Postihuje až 40 % celosvětové populace a bohužel počty takto postižených osob každým rokem rostou. V tomto článku se chci zabývat zejména sennou rýmou, která je pravidelně spouštěna venkovními alergeny, jakými jsou zejména pyly trav, stromů a dalších rostlin. Nicméně, existují i pacienti, kteří trpí alergickou rýmou celoročně. V takovém případě jde o reakci na alergeny, které jsou trvale přítomny v interiéru. Nejčastěji se jedná o roztoče, zvířecí srst a plísně.

Rostlinné mléko

Příprava domácího rostlinného mléka je velmi jednoduchá a vyjde vás mnohem levněji, než obvykle dostupná rostlinná mléka. Můžete si ho připravit kdykoliv (ořechy, semínka nebo obiloviny většinou každý z nás doma najde), ale hlavně máte pod kontrolou veškeré složení. Mléko můžete připravovat z nejrůznějších druhů ořechů, obilovin (např. rýže, ovesné nebo jiné vločky), semínek (např. ze sezamových nebo konopných semínek, máku), ale i luštěnin.

Kombucha

Kombuchu asi nemusím představovat. Dnes už jí můžete sehnat v každém obchodě se zdravou výživou a většina z vás jistě ví, že se jedná o probiotický nápoj, který podporuje trávení a imunitní systém. Často se mě ale ptáte, jak kombuchu připravovat, tak vám sem chci napsat jak jí mám ráda já a co se nám osvědčilo.

Fermentovaný česnek

Česnek je jednou z nejúčinnějších běžně dostupných rostlin s antimikrobiálními účinky, která působí nejen na bakterie, ale i na viry a parazity. Lze ho použít jako preventivní prostředek při většině infekčních stavů, jak zažívacích, tak i respiračních. Připisují se mu antioxidační, imunomodulační, antimikrobiální, antimutagenní a antikarcinogenní vlastnosti. Kromě toho snižuje krevní tlak, a pokud se užívá dlouhodoběji, tak pacientům klesají i hladiny cholesterolu v krvi. Česnek podporuje rozvoj přirozené bakteriální flóry a usmrcuje patogenní mikroorganismy. A ačkoliv je slabší než antibiotika, je účinný i proti zárodkům, které jsou vůči antibiotikům rezistentní.  
TOP