Pocit nepříjemných tlaků v břiše zná snad každý. Jako nadýmání označujeme ten stav, kdy se v trávicím traktu nadměrně hromadí plyny, což způsobuje nepříjemné a někdy až bolestivé pocity. Nejčastějšími příznaky nadýmání jsou pocit plnosti a zvětšení obvodu břicha. Jedná se do určité míry o normální fyziologický stav, nicméně pokud trápí někoho pravidelně (častěji, než jednou týdně) ve vysoké intenzitě a způsobuje těžkosti v běžném životě, tak v tomto případě jej lze označit jako chronické nadýmání.
Tato zdravotní komplikace, podobně jako celá řada dalších, nemá vždy jednu zcela jasnou a určitou příčinu. Z drtivé většiny se jedná u multifaktoriální původ, který je specifický pro každého jedince. Jednoduše se dá říct, že to, co pomůže na problémy s chronickým nadýmáním vaší kamarádce, nemusí pomoci vám. Stejně tak to platí i naopak. Zajímavostí je, že chronické nadýmání postihuje častěji ženy, než muže a negativně ovlivňuje kvalitu jejich života.
Jak je to s tvorbou plynů v trávicí soustavě fyziologicky správně?
Zcela běžně se stává, že se někdy dostaneme do situace, kdy máme nafouklé břicho a pociťujeme v něm tlak. Jedná se o běžný přechodný stav, který se může dostavit po konzumaci některých typů potravin, a který sám odezní.
Přítomnost plynů v naší zažívací soustavě je zcela normální. Jde jednak o vzduch, který polykáme s potravou, ale také o plyny, které vznikají během trávení potravy. Ty jsou pak částečně absorbovány zpět do organismu. Některé potraviny díky svému chemickému složení mohou způsobovat nepříjemnosti při procesu trávení. Pokud si jich několik takových „typických“ vyjmenujeme, zjistíme, že téměř všechny mají něco společného.
- Luštěniny
- Sycené nápoje nebo nápoje přirozeně perlivé nápoje
- Obiloviny, zejména celozrnné
- Brukvovitá zelenina
- Cibule a česnek (zejména syrové)
- Polyoly, respektive cukerné alkoholy, kam se řadí oblíbené náhražky cukru, jako jsou xylitol, sorbitol nebo mannitol.
Kromě nápojů, které obsahují plyny (ať už přirozeně nebo jsou jimi sycené), tak zbytek potravin obsahuje složité řetězce sacharidů. Jde v podstatě o princip, že pokud se složité řetězce složené z cukerných jednotek nestihnou rozštěpit včas právě na ty cukerné jednotky, doputují do tlustého střeva, kde je začnou rozkládat střevní bakterie a ty při tomto procesu produkují poměrně značné množství plynů. Ty pak mohou způsobovat nepříjemné tlaky v břiše.
Proč některým lidem konzumace těchto typů potravin působí problémy a jiným ne?
Velmi záleží na tom, jak kvalitně funguje trávení, zda má osoba dostatek enzymů, které dokáží štěpit sacharidové řetězce, zda jedinec netrpí zrychlenou funkcí vyprazdňovaní žaludku, či nejsou ve střevech pomnoženy patogenní mikroorganismy, pro něž je typická tvorba plynů.
Tímto se dostáváme do situace, kdy problémy s nadýmáním člověku nezpůsobují už jen konkrétní potraviny, ale značná část běžně konzumovaných jídel. V těchto případech se někteří pacienti snaží vyloučit problémové typy jídel ze svého jídelníčku, aby předešli nepříjemnostem. Nicméně toto je právě ta chvíle, kdy by naopak tito lidé měli začít hledat kořenovou příčinu svých problémů. Ta se může, ale nemusí, skrývat jenom v trávicí soustavě. Nezapomínejme na to, že těchto příčin bývá často více a v různých (i zdánlivě nesouvisejících) kombinacích.
Které příčiny to nejčastěji jsou?
- Stres – je známo, že stres negativně ovlivňuje funkci organismu. V těchto souvislostech hraje roli zejména jeho vliv na inervaci trávicí soustavy a na rychlost její motility a posouvání potravy dál (a to jak zrychlení, tak i zpomalení), dále na množství vylučovaných hormonů, které ovlivňují v trávicí soustavě sekreci trávicích šťáv. Stres působí ale i na další žlázy s vnitřní sekrecí a ovlivňuje jejich funkce, takže může být zodpovědný i za hormonální nerovnováhu v celém organismu. Kromě toho má stres prokazatelný vliv i na složení střevního mikrobiomu.
- Zhoršená funkce trávicí soustavy – zpomalení motility, nedostatečná sekrece hormonů, oslabená slinivka nebo žlučník, nedostatek HCl v žaludku.
- SIBO – přerůstání patogenních mikroorganismů v tenkém střevě.
- SIFO – přerůstání patogenních hub v tenkém střevě.
- Dysfunkce štítné žlázy – střevní mikrobiom a jeho metabolity ovlivňují funkci štítné žlázy na mnoha úrovních. Nelze jednoznačně určit, zda dysfunkce štítné žlázy je následek nebo příčina střevní dysbiózy, nicméně propojení mezi těmito dvěma orgány existuje.
- Infekce Helicobacter Pylori – způsobuje zánětlivé onemocnění žaludku, čímž narušuje celkově funkci trávení.
- Hormonální nerovnováha – ať už je vyvolaná stresem nebo jinými faktory. Tento stav může být zodpovědný za řadu dalších nežádoucích příznaků, které zahrnují kromě již zmiňovaného nadýmání například i nevysvětlitelné změny hmotnosti (oběma směry), řídnutí kostí, zimomřivost nebo naopak návaly horka, změny v koncentraci krevního cukru, snížení sexuálního apetitu, změny chutí k jídlu, zhoršení kvality vlasů či neplodnost.
- Citlivost nebo nesnášenlivost některých druhů potravin – jednou z typických je například intolerance laktózy, kdy pacient není schopen trávit tento mléčný cukr, který dále v průchodu střevy způsobuje plynatost. Ale může se jednat i o jiné typy potravin, které způsobují tyto zažívací problémy.
- Rakovina vaječníků – když začnou nádorové buňky na vaječnících růst, tak mezi první možné příznaky se řadí právě nadýmání, bolesti břicha v oblasti pánve či zácpa.
Tipy, jak přirozeně eliminovat chronické nadýmání
- Dbát na spánkovou hygienu – Kvalitní a dostatečný spánek je jedním z pilířů celkového správného fungování organismu a jeho odolnosti vůči negativním vnějším vlivům a stresu.
- Hýbat se – Přiměřený a zdravý pohyb přispívá (nejen) ke správně fungujícímu trávení.
- Udržovat zdravý životní styl a jíst zdravé jídlo v přiměřeném množství – Tyto faktory pozitivně ovlivňují nejenom zažívání, ale všechny funkce našeho těla.
- Užívat si jídlo – Udělat si čas na jídlo, těšit se na něj, vychutnávat chutě, pomalu a hodně žvýkat sousta. V ideálním případě si jídlo i připravit, přemýšlet nad surovinami, čichat k nim a celý proces si užívat. Toto je nejjednodušší recept, jak zlepšit proces trávení. Organismus bude mít více času na dostatečnou sekreci trávicích šťáv, jídlo se dlouhým žvýkáním lépe rozmělní a rozloží, a tak vznikne méně nestrávených zbytků, které pak působí problémy ve střevech.
- Kvalitní probiotika – Ty mohou pomoci s osídlením střev probiotickými organismy, které jsou pro nás prospěšné. Střevní mikroflóra úzce souvisí i například s odolností jedince vůči stresu či jeho imunitou.
Použité zdroje:
- LACY, Brian E., David CANGEMI a Maria VAZQUEZ-ROQUE. Management of Chronic Abdominal Distension and Bloating. Clinical Gastroenterology and Hepatology [online]. 2021, 19(2), 219-231.e1. ISSN 15423565. DOI: 10.1016/j.cgh.2020.03.056 [PubMed] [GoogleScholar]
- MOLINA-TORRES, Guadalupe, Miguel RODRIGUEZ-ARRASTIA, Pablo ROMAN, Nuria SANCHEZ-LABRACA a Diana CARDONA. Stress and the gut microbiota-brain axis. Behavioural Pharmacology [online]. 2019, 30(2 and 3), 187-200. ISSN 0955-8810. DOI: 10.1097/FBP.0000000000000478 [PubMed] [GoogleScholar]
- BARGIEL, Piotr, Małgorzata SZCZUKO, Laura STACHOWSKA, et al. Microbiome Metabolites and Thyroid Dysfunction. Journal of Clinical Medicine [online]. 2021, 10(16). ISSN 2077-0383. DOI: 10.3390/jcm10163609 [PubMed] [GoogleScholar]
- PATTANAIK, Siba a Deoraj SHARMA. Impact of ovarian cancer on hormone imbalance and its remedies with ayurvedic medicines. Journal of Medicinal Plants Studies [online]. 2022, 10(2), 34-39. ISSN 23940530. DOI: 10.22271/plants.2022.v10.i2a.1388 [GoogleScholar]
- ABRAMS, Ellisa M. Hormonal Imbalance And Hormone Regulated Issues. JOURNAL OF MOLECULAR PATHOPHYSIOLOGY [online]. 2021, 10(8), 01 – 02. [GoogleScholar]
- BJARNADOTTIR, Adda. 13 Foods That Cause Bloating (and What to Eat Instead). Healthline [online]. 4.6.2017 [cit. 2022-08-22]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/13-foods-that-cause-bloating
- NAKAMAYA, Andrea a Katie MORRA. Mapping Bloating with Katie Morra. Functional nutrition alliance [online]. [cit. 2022-08-22]. Dostupné z: https://www.fxnutrition.com/