Máte rádi kimchi? Tento jihokorejský fenomén si získal srdce mnoha lidí, včetně toho mého. Existuje několik variant, tuto jsme začali učit na fermentačních workshopech s Míšou, pro velký úspěch vkládám recept i sem. Doporučuji konzumovat každý den, jednu dvě lžíce s hlavním jídlem. Podpoříte tak své trávení a zdraví střevního mikrobiomu.
Potřebujete
- 1 pekingské zelí
- 2 lžíce mořské soli (na změknutí zelí)
- 2 lžičky mořské soli (na fermentaci)
- 6 jarních cibulek
- 2 cm zázvoru
- 1 střední jablko
- 1 větší mrkev
- 1 červenou papriku
- 3 stroužky česneku
- 2 lžičky rybí omáčky (ideálně z ančoviček)
- 1 lžíci chilli vloček
Postup
Nakrájejte si zelí na kousky, které vám budou vyhovovat. Mě se osvědčilo rozříznout listy podélně na polovinu a pak ho nařezat na proužky. Zelí vložte do velké mísy a zasypte ho 2 lžícemi soli. Promíchejte ho a odložte stranou na jednu hodinu.
Poté zelí v cedníku propláchněte studenou vodou. Opláchnuté zelí pak nechte zcela uschnout v cedníku, nebo na kuchyňské utěrce.
Z jarní cibulky odkrojte bílé části, nakrájejte je na kousky a odložte stranou do nádoby, ve které budete později mixovat směs tyčovým mixérem. Zelené části cibulky nakrájejte na tenké, asi 4cm proužky a vložte je do mísy. Omyjte a oloupejte jablko, vyjadřincujte ho, nakrájejte ho na větší kousky a přidejte ho do mixovací nádoby k bílé části cibulky. Oloupejte si česnek a zázvor a přidejte je ke směsi na mixování. Mrkev oloupejte, nakrájejte na tenké proužky (julienne) a přidejte do mísy k zeleným částem cibulky. Omyjte papriku, nakrájejte ji na tenké proužky a přidejte ji do mísy k zeleným částem cibulky a mrkvi.
Rozmixujte bílé části jarní cibulky s připravenou směsí (jablika, česnek, zázvor), přilejte k ní rybí omáčku a přidejte 2 lžičky soli. Vše rozmixujte na hladkou kaši. Do kaše přisypte chilli vločky a dobře promíchejte.
Ve velké míse promíchejte rukama osušené zelí, společně se zelenými částmi jarní cibulky, mrkví a červenou paprikou. Přidejte rozmixovanou směs s chilli a vše pořádně promíchejte. V tuto chvíli doporučuji použít rukavice.
Napěchujte připravenou směs do vymytých a vyvařených sklenic. Nechte přibližně 2 až 5 cm od okraje (podle velikosti sklenice) volné místo. Sklenici uzavřete víčkem a nechte ji fermentovat 4 až 7 dní ve stínu, v pokojové teplotě. Jednou za čas upusťte ze sklenice plyn, který tam bakterie mléčného kvašení vyprodukují a směs promíchejte.
Poté přeneste kimchi do lednice, kde vám vydrží, dokud ho nesníte. 😉