Na Bristolské univerzitě ve Velké Británii byla týmem gastroenterologů vyvinuta pomůcka, která zohledňuje fyzické vlastnosti stolice a časové rozmezí, ve kterém byla stolice přítomna v tlustém střevě a udává její podobu v záchodové míse. Nejedná se o diagnostický nástroj, nicméně podoba stolice vypovídá o kvalitě trávení a je nápomocná i u onemocnění, které se zdánlivě trávení netýkají.
Bristolská stupnice stolice
Typ 1
Stolice je v podobě oddělených tvrdých hrudek, které je obtížné vytlačit. Tento typ stolice prošel tlustým střevem příliš pomalu a je jasným projevem zácpy. Může se objevit na začátku změny stravy, po vyřazení většího množství vlákniny, na který byl organismus navyklý. Může se také objevovat u lidí, kteří mají nedostatečný pitný režim, nedostatek pankreatických enzymů nebo HCl, u lidí se zpomaleným metabolismem, nedostatkem hořčíku, stresem, nedostatečnou funkcí štítné žlázy, diabetem, IBS, potravinovými alergiemi, nebo s nemocemi postíhujícími nervový systém, u lidí se záněty v okolí tlustého střeva nebo konečníku. Zácpu také způsobují určitá léčiva a doplňky stravy (např. antidepresiva, léky proti bolestem, železo).
Typ 2
Stolice je ve tvaru hrudkovité klobásy, značí zácpu.
Typ 3
Stolice je podobná klobáse s prasklinkami na povrchu. Ideální tvar stolice.
Typ 4
Stolice je hladká, měkká ve tvaru klobásy nebo hada. Ideální tvar stolice.
Typ 5
Stolice je tvořena z měkkých kuliček, s jasně ohraničenými okraji. Tato stolice je projevem jemného průjmu, kdy stolice prošla rychle tlustým střevem. Může se objevovat u lidí s potravinovými alergiemi a senzitivitami, nebo u nedostatečné konzumace vlákniny. Tento typ stolice může vést k dehydrataci organismu.
Typ 6
Stolice obsahuje nadýchané kašovité kousky s nepravidelnými okraji. Je projevem průjmu a může naznačovat toxicitu, histaminovou nebo potravinovou intoleranci, problémy se žlučníkem, hormonální nerovnováhu, může se vyskytovat při emočním stresu, malabsorpci, IBD, nebo při užíváním projímavých potravin či léčiv. U tohoto typu stolice je nebezpečí dehydratace a minerální nebo elektrolytová nerovnováha. Tato stolice může mít ale i závažnou příčinu, obzvláště pokud je doprovázena křečemi, obsahuje stopy krve a je doprovázeno zvýšenou teplotou. Tento typ stolice může také způsobovat konzumace kávy nebo alkoholu.
Typ 7
Stolice je tekutá, bez pevných částic. Tento druh stolice prošel velice rychle tlustým střevem. Svědčí o silném průjmu v důsledku virové, parazitální nebo bakteriální infekce. Objevuje se také u lidí se zánětlivým onemocněním střev jako např. s ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou, IBS a s dalšími zdravotními problémy, které je potřeba řešit s lékařem.
Pokud vaše stolice silně zapáchá, může to znamenat příliš velký přísun živočišných bílkovin, nebo nedostatečné zpracování tuků. Pokud je ve vaší stolici přítomen hlen, může to znamenat příliš velký přísun nezdravých potravin, nebo potravin, na které máte alergii, nebo jste citliví. Hlen ve stolici může také značit, že neumíte dobře zpracovat tuky z potravy, nebo máte podrážděný gastrointestinální trakt. Žlutá stolice může značit nedostatek žluči, nedostatek enzymů, nebo např. syndrom zvýšené propustnosti střev. Zelená (našedlá) stolice může značit příliš mnoho žluči ve stolici (stolice mohla projít střevem moc rychle a žluč se nestihla vstřebat). Pozor, barvu stolice ovlivňuje také složení potravy a některé léky nebo doplňky stravy (např. železo). Zelená stolice může být zabarvena velkým obsahem listové zeleniny. Červená stolice může být např. zabarvena červenou řepou.
Ve stolici by se v žádném případě neměla vyskytovat krev (stolice má pak černou nebo temně červenou barvu) a její výskyt je vždy potřeba řešit s lékařem. Jasně červená krev může být v důsledku jemných trhlinek (fissur) v místě, kde končí střevo a začíná kůže. Což by mělo být ale vždy doprovázeno řezavým (štiplavým pocitem) při vyprazďňování a na konečníku se v takovém případě vyskytují velmi často tzv. strážné hrbolky. Velmi světle hnědá barva může značit nedostatek žluči, nebo problémy se slinivkou. Pokud vaše stolice plave, značí to příliš mnoho plynů ve stolici. Což může být např. v důsledku potravinových intolerancí na lepek nebo laktózu.
Zdravá stolice by měla mít hnědou barvu, měla by být dobře tvarovaná (jako oloupaný banán), měla by z vás lehce vyklouznout a po vyprázdnění byste měli mít příjemný pocit. Vyprazdňovat byste se měli optimálně 1-3x denně. Pokud chcete vysledovat jak rychlý máte metabolismus, dejte si černé rostlinné uhlí a sledujte, za jak dlouho budete mít černou stolici. Optimální čas je 17-30 hodin.
Použité zdroje:
WEATHERBY, N.D., Dicken. Signs and Symptoms Analysis from a Functional Perspective. Bear Mountain Publishing, 2004.