Na Bristolské univerzitě ve Velké Británii byla týmem gastroenterologů vyvinuta úžasná pomůcka, které se začalo říkat Bristolská stupnice stolice. Je navržena tak, aby názorně vysvětlila podobu stolice, ve vodě v záchodové míse. Podle této stupnice se zohledňují fyzické vlastnosti stolice a časové rozmezí, ve kterém byla stolice přítomna v tlustém střevě. Tyto poznatky jsou užitečné pro všechny, kteří potřebují zjistit stav tlustého střeva.

V Institutu funkční medicíny a výživy tuto stupnici stolice používáme s každým klientem. Nejedná se sice o diagnostický nástroj, nicméně podoba stolice nám může hezky napovědět, jaké kroky je potřeba učinit. Díky této stupnici dokáží naši klienti svou stolici lépe a přesněji popsat a lehčeji se jim o ní hovoří. Nehledě na to, že popis stolice jako normální, může pro každého znamenat úplně něco jiného…

Zde máte popis, jak který typ stolice vypadá a co může znamenat.

Bristolská stupnice stolice

Typ 1

Stolice je v podobě oddělených tvrdých hrudek, které je obtížné vytlačit. Tento typ stolice zůstal v tlustém střevě nejdelší dobu. Bohužel je tento typ nejčastějším typem stolice a je jasným projevem zácpy. Může se objevit na začátku změny stravy, po vyřazení většího množství vlákniny, na který byl organismus navyklý. Může se také objevovat u lidí, kteří mají nedostatečný pitný režim, nedostatek pankreatických enzymů nebo HCl, u lidí se zpomaleným metabolismem, nedostatkem hořčíku, stresem, nedostatečnou funkcí štítné žlázy, diabetem, IBS, potravinovými alergiemi, nebo s nemocemi postíhujícími nervový systém, u lidí se záněty v okolí tlustého střeva nebo konečníku. Zácpu také způsobují určitá léčiva a doplňky stravy (např. antidepresiva, léky proti bolestem, železo).

Typ 2

Stolice je ve tvaru hrudkovité klobásy. Naznačuje toxickou zácpu a potřebu střevní očisty ve formě klystýru.

Typ 3

Stolice je podobná klobáse s prasklinkami na povrchu. Ideální tvar stolice.

Typ 4

Stolice je hladká, měkká ve tvaru klobásy nebo hada. Ideální tvar stolice.

Typ 5

Stolice je tvořena z měkkých kuliček, s jasně ohraničenými okraji. Tato stolice je projevem jemného průjmu, kdy stolice prošla rychle trávicím traktem. Může se objevovat u lidí s potravinovými, nebo jinými intolerancemi a alergiemi.

Typ 6

Stolice obsahuje nadýchané kašovité kousky s nepravidelnými okraji. Je projevem průjmu a může naznačovat toxicitu, histaminovou nebo potravinovou intoleranci, problémy se žlučníkem, hormonální nerovnováhu, může se vyskytovat při emočním stresu, malabsorpci, IBD, nebo při užíváním projímavých potravin či léčiv. U tohoto typu stolice je nebezpečí dehydratace a minerální nebo elektrolytová nerovnováha. Tato stolice může mít ale i závažnou příčinu, obzvláště pokud je doprovázena křečemi, obsahuje stopy krve a je doprovázeno zvýšenou teplotou. Tento typ stolice může také způsobovat konzumace kávy nebo alkoholu.

Typ 7

Stolice je tekutá, bez pevných částic. Tento druh stolice prošel velice rychle tlustým střevem. Svědčí o silném průjmu v důsledku virové, parazitální nebo bakteriální infekce. Objevuje se také u lidí se zánětlivým onemocněním střev jako např. s ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou, IBS a s dalšími zdravotními problémy, které je potřeba řešit s lékařem.

 

Pokud vaše stolice silně zapáchá, může to znamenat příliš velký přísun živočišných bílkovin, nebo nedostatečné zpracování tuků. Pokud je ve vaší stolici přítomen hlen, může to znamenat příliš velký přísun nezdravých potravin, nebo potravin, na které máte alergii/intoleranci. Hlen ve stolici může také značit, že neumíte dobře zpracovat tuky z potravy, nebo máte podrážděný gastrointestinální trakt. Žlutá stolice může značit nedostatek žluči, nedostatek enzymů, nebo např. propustné střevo, zelená (našedlá) stolice naopak příliš mnoho žluči ve stolici (stolice mohla projít střevem moc rychle a žluč se nestihla vstřebat). Pozor, barvu stolice ovlivňuje také složení potravy a některé léky nebo doplňky stravy (např. železo). Zelená stolice může být zabarvena velkým obsahem listové zeleniny. Červená stolice může být např. zabarvena červenou řepou. Ve stolici by se v žádném případě neměla vyskytovat krev (stolice má pak černou nebo temně červenou barvu) a její výskyt je vždy potřeba řešit s lékařem. Jasně červená krev může být v důsledku jemných trhlinek (fissur) v místě, kde končí střevo a začíná kůže. Což by mělo být ale vždy doprovázeno řezavým (štiplavým pocitem) při vyprazďňování a na konečníku se v takovém případě vyskytují velmi často tzv. strážné hrbolky. Velmi světle hnědá barva může značit nedostatek žluči, nebo problémy se slinivkou. Pokud vaše stolice plave, značí to příliš mnoho plynů ve stolici. Což může být např. v důsledku potravinových intolerancí na lepek nebo laktózu.

Zdravá stolice by měla mít hnědou barvu, měla by být dobře tvarovaná (jako oloupaný banán), měla by z vás lehce vyklouznout a po vyprázdnění byste měli mít příjemný pocit. Vyprazdňovat byste se měli optimálně 1-3x denně. Pokud chcete vysledovat jak rychlý máte metabolismus, dejte si černé rostlinné uhlí a sledujte, za jak dlouho budete mít černou stolici. Optimální čas je 17-30 hodin.

 

Použité zdroje:

WEATHERBY, N.D., Dicken. Signs and Symptoms Analysis from a Functional Perspective. Bear Mountain Publishing, 2004.

Štítky:

3 thoughts on “Jak by měla vypadat zdravá stolice?”

  • Tina
  • posted on 17. 6. 2018

  hodne zajimavy clanek!

  plati to i pro deti? uz trosku premyslim, jestli syna zacit resit 🙁

   • Žaneta Kremsa
   • posted on 17. 6. 2018

   Tino, ano platí to i pro děti. Pokud tedy není ještě v plenkách.

   • Katerina
   • posted on 10. 10. 2018

   I ja bych mela dle clanku resit syna 😔 mame jasnou 6 😳

Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*