Kombuchu asi nemusím představovat. Dnes už jí můžete sehnat v každém obchodě se zdravou výživou a většina z vás jistě ví, že se jedná o probiotický nápoj, který podporuje trávení a imunitní systém. Často se mě ale ptáte, jak kombuchu připravovat, tak vám sem chci napsat jak jí mám ráda já a co se nám osvědčilo.
První fermentace
Ráno přeleju čaj do nádoby, ve které kombucha bude fermentovat, přidám do ní alespoň 500 ml hotové kombuchy, kterou jsem si nechala z minulé várky a nakonec přidám samotnou houbu. Nádobu přikryju plátýnkem, které upevním gumičkou a přendám do chladné tmavé místnosti.
Zrání 5l kombuchy trvá kolem 2 týdnů. Vyhovuje mi dělat kombuchu v nádobě s kohoutkem, abych si mohla v průběhu fermentace nápoj upouštět a ochutnávat, jestli už je dostatečně silná. My ji máme rádi doma silnější, když už tam není cítit téměř žádný zbytkový cukr. Pokud to přeženete a necháte kombuchu zrát příliš dlouho, budete z ní mít kombuchový ocet.
Hotovou kombuchu stočte do láhví s víčkem a přendejte do ledničky. Nechte si stranou 500 ml, pro novou várku.
Během fermentace, se na hladině bude tvořit dceřiná houba, ta původní – mateřská, vám klesne ke dnu. Občas se stane, že houby srostou k sobě. Obojí je v pořádku. Starou kombuchu můžete dát někomu dalšímu, z nové si udělejte další várku. Pokud nemáte kombuchu komu dát, můžete si ji zkusit zamrazit, případně ji vyhodit na kompost.
Druhá fermentace
- lesní plody (i mražené)
- černý rybíz s tymiánem zázvor, borůvky, levandule
- brusinky a pomeranč
- černý bez
- fíky a pomeranč
- zázvor a citrónová tráva
- zázvor a grapefruit
Vybrané bylinky a ovoce přidejte do kombuchového nápoje a nechte fermentovat 3-7 dní. Pak přeceďte a nápoj přendejte do chladničky. Bylinky a ovoce vyhoďte na kompost (většinou se na nich vytvoří kombuchový biome.)