Publikováno: 22. března 2009
Autor: Natasha Campbell-McBride
Překlad: Pavel Eminger

GAPS v lékařském povědomí

Před patnácti nebo dvaceti lety se většina doktorů nikdy nestřetla s autistickým dítětem. Jednalo se o vzácnou poruchu postihující asi 1 z 10 000 dětí, o které většina lidí nikdy neslyšela. Dnes máme v naší zemi (USA) v průměru 1 ze 150 dětí diagnostikovaných s autismem. Se 40-ti násobným vzrůstem nově diagnostikovaných případů autismu dnes čelíme obrovské epidemii.

Autismus je devastující porucha. Nezruinuje jen dítě, ale zruinuje život celé rodiny. Sourozenci, rodiče a prarodiče s sebou toto břímě nesou po zbytek života. Porucha pozornosti (ADD) a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je další epidemie. Jedno ze tří dětí v každé třídě v USA, Británii, Austrálii, Kanadě a několika dalších státech je diagnostikováno s tímto stavem. Pokud je ve třídě hyperaktivní dítě, tak musí učitel věnovat kolem 80 procent svého času pouze jemu a zbytek třídy tím výrazně strádá. Tyto děti vyrušují a jsou neposedné, jejich schopnost se soustředit je krátká a jejich paměť špatná. Vyučovat takové dítě je velmi složité.

Také tu máme epidemii dyslexie a dyspraxie. Dyslexie je definovaná jako porucha, kdy dítě neumí správně číst nebo psát. Nicméně, pokud se na dyslektické dítě zaměříte, zjistíte, že dyslexie zahrnuje více než jen poruchou čtení a psaní. Tyto děti jsou společensky nemotorné: je pro ně velmi obtížné zapadat do společnosti, hledat si kamarády a vhodně se chovat v různých sociálních situacích. Asi 50 procent dětí s dyslexií jsou zároveň dyspraktické. Dyspraxie se dá popsat jako fyzická nemotornost—špatné hrubé i jemné motorické schopnosti. Tyto děti jsou špatné ve sportu. Spoustě z nich zabere dlouhou dobu, než se naučí chytit míč nebo šlapat na kole.

Když se zaměříte na děti s takzvanými psychickými poruchami, zjistíte, že jsou fyzicky nemocné. Většina z nich trpí alergiemi na potraviny, chemikálie, zvířata, pyl, prach—zkrátka na vše v prostředí. Trpí trávicími poruchami, astmatem a ekzémem, častými ušními infekcemi a plicními infekcemi. Nedokážou správně strávit a vstřebat jídlo a mají vážné výživové nedostatky. V důsledku toho všeho nejsou schopny se učit, fungovat ve společnosti, dělat sport, hledat si přátele a zapadat mezi ostatní.

Obsah

GAPS v lékařském povědomí
Pomočování a moniliáza
Všechny nemoci začínají ve střevech
Špatné vstřebávání a osteoporóza
Střevní flóra
Střevní flóra a imunitní systém
Když se střevní bakterie vymknou z kontroly
Toxický mozek
Toxická dědičnost
Naděje
Živiny

Poznámky pod čarou

GAPS dospělí
Čas na krmení
Odpor
Toxiny tvořené kvasinkami
Gluteomorfiny a kazomorfiny

 

GAPS V LÉKAŘSKÉM POVĚDOMÍ

Abychom pochopili, k čemu dochází, dovolte mi představit vám Syndrom trávení a psychologie, neboli GAP syndrom. Tyto děti spadají do této do mezery v našich lékařských vědomostech. Nedostává se jim správné léčby, protože lékařská profese si není vědoma toho, co přesně způsobuje tyto stavy a co s nimi dělat. Diagnóza ADD, ADHD, autismu, dyslexie a dyspraxie je vytvořena čistě na základně popisu: vezmeme hromadu symptomů, které u dítěte najdeme a dáme je do jedné krabice a nazveme ji autismus. Vezmeme jinou hromadu symptomů, dáme ji do jiné krabice a nazveme ji ADHD. A tak dále. Podle klinických parametrů nespadá žádné dítě čistě jen do jedné diagnostické krabice, protože se všechny tyto stavy prolínají. Takže doktoři teď mluví o spojitosti těchto poruch. To znamená, že v lékařské praxi postrádáme základní poruchu, která způsobuje všechny tyto stavy. Po několikaleté práci s těmito dětmi jsem tuto základní poruchu pojmenovala Syndrom trávení a psychologie.

Problémem naší medicíny je, že většina našich doktorů je specializovaných. Máme kardiology, neurology, gastroenterology a spoustu dalších “ologů“, kteří se zabývají jen určitou oblastí a ne celým pacientem. Setkali jste se někdy s psychiatrem nebo neurologem, který se zkoumal váš trávicí trakt?

Dosud jsem ale nepotkala jediné dítě nebo dospělého s takzvanými psychickými poruchami, který by neměl trávicí problémy. V některých případech jsou tak závažné, že jsou to první, o čem pacient začne mluvit. Když ke mně rodiče přivedou autistické dítě, první věcí, o které velice často mluví, jsou velké průjmy, plynatost, reflux, těžká zácpa nebo některé další trávicí problémy. U části pacientů tyto problémy nejsou tak závažné, ne tak zřetelné, ale když se začnete přímo ptát, zjistíte, že pacient má trávicí poruchu nebo trpěl trávicími poruchami někdy dříve ve svém
životě.

Alergie jsou všeobecně přítomné mezi těmito pacienty a ekzém je extrémně častý mezi kojenci a batolaty. Astma a ekzém jsou dvě strany téže mince, protože pramení ze stejného problému souvisejícím s imunitním systémem. Pokud se zhorší astma, ekzém se o trochu zlepší; pokud se zhorší ekzém, poté se astma o trochu zlepší.

Podvýživa je také všeobecně přítomná mezi GAPS pacienty. Většina těchto dětí a dospělých vypadá podvýživeně a jsou vybledlí. Mnoho dětí vypadá jako ty hrozně vychrtlé africké děti s vyboulenými břichy. Některé z nich se mohou zdát jako dobře živené, nebo dokonce mají nadváhu, ale když testujeme jejich nutriční nedostatky, zjistíme, že mají deficit téměř ve všech
vitálních živinách, v aminokyselinách, esenciálních tucích, minerálech a vitamínech.

 

POMOČOVÁNÍ A MONILIÁZA

Pomočování, moniliáza a chronická cystitida jsou všeobecně přítomné u GAPS dětí a dospělých. Tyto tři stavy stavy se navzájem prolínají, protože příčinou GAPSu je narušená střevní flóra. Abnormální střevní flóra tvoří spoustu toxinů a když jsou tyto toxiny vstřebány do krevního oběhu, tak se jich tělo nějak musí zbavit. Jednou z hlavních cest, kterou se zbavuje těchto toxinů,
je moč.

Když se tato toxická moč dostane do močového měchýře, způsobí podráždění a chronický nárůst zánětu ve sliznicích močového měchýře a močové trubice. Důsledkem toho je velmi silné nutkání jít na záchod. GAPS dospělí musí několikrát za noc vstávat a jít si ulevit a GAPS děti se počůrávají. Pokud je dítě v hlubokém spánku a tato toxická moč se nahromadí v močovém měchýři, který už tak je zanícený, citlivý a podrážděný, močový měchýř se bude chtít zbavit této moči. Takže se dítě nevzbudí, ale zkrátka počůrá postel.

Dospělý s tímto stavem může být diagnostikován s chronickou intersticiální cystitidou. Nebo by doktor mohl udělat analýzu moči, při které nenajde žádnou infekci a řekne pacientovi, že je u
něj vše pořádku. Když doktoři nedokážou rozpoznat tento stav, je tento problém u mnoha pacientů považován za psychosomatický.

Moniliáza je přemnožení kvasinek v oblasti třísel, pochvy a okolo pohlavních orgánů. Tímto trpí mnoho malých dětí. Pořád se škrábou a to místo je pak zarudlé a podrážděné. Tento stav je způsoben nedostatkem normální flóry v dané oblasti. Existují triliony bakterií žijící v oblasti třísel a musí se jednat o ty správné druhy bakterií. Pokud je ta oblast osídlena prospěšnou flórou, neumožní se tu rozrůst ničemu jinému, včetně kvasinek způsobujících moniliázu. Tyto děti nemají zdravé bakterie v oblasti třísel, takže cokoli, co se tam dostane, tam také žije. Kvůli tomu mají prudké jednorázové vyrážky. Dívky mají zrudlou, svědivou pochvu a chlapci nakonec budou potřebovat obřízku.

Když se tyto děti stanou dospělými, mohou trpět chronickou cystitidou a chronickou moniliázou a to bez ohledu na to, kolik léčebných přípravků na ty místa používají. Tyto přípravky mohou kvasinky dočasně zlikvidovat, ale kvůli nepřítomnosti prospěšné flóry se kvasinky opět vrátí.

 

VŠECHNY NEMOCI ZAČÍNAJÍ VE STŘEVECH

“Všechny nemoci začínají ve střevech.“ To je nádherný citát, který vyslovil Hippokrates před více než dvěma tisíci lety. A čím více se učíme, tím více si uvědomujeme, jakou měl pravdu. Každá nemoc začíná ve střevech a musíme se zaměřit na trávicí systém, pokud se snažíme léčit jakékoli degenerativní onemocnění bez ohledu na to, jak nepravděpodobné se toto propojení může zdát.

Asi 70 procent dětí v mé klinice má vážné trávicí problémy. U miminek se projevují jako kolika— stav považovaný skoro za “normální“ ve zdravotnictví, protože jen proto, že většina našich miminek má koliku. Tato miminka mají špatnou střevní flóru vedoucí k nadměrné tvorbě plynů v trávicím traktu. Když se bublina plynu nahromadí v určité části trávicího traktu dítěte, tak roztáhne střevní stěnu a současně špatná flóra způsobí zánět ve střevní stěně a tím ji podráždí. Roztáhnutí plynovými bublinami způsobuje bolest, takže miminko brečí, dokud se ten plyn nerozptýlí nebo nepřejde do jiné části trávicí soustavy. Proto spousta maminek říká, že když položí miminko na bříško, nebo jemně hladí bříško po směru hodinových ručiček, kolika ustane a miminko přestane brečet.

Kolika je následek špatné střevní flóry u miminek a měla by rodičům sloužit jako poplašný zvon, aby podnikly potřebné kroky k obnovení střevní flóry u dítěte—protože problémy, které mohou
vzniknout později, jsou velmi závažné.

Nadměrná tvorba plynů vedoucí k nadýmání a plynatosti je velmi častá mezi GAPS dětmi, mladistvými a dospělými. Průjem a zácpa se obvykle střídají. Děti trpící zácpou jsou v daleko větším riziku než děti s průjmem. Viděla jsem děti, který neměly stolici 7 až 14 dní. To obvykle následuje něčím, co jedna maminka popsala jako nucenou práci, protože se její dítě pokoušelo ze sebe dostat obrovské, zhutněné výkaly. To může být velmi bolestivé a stresující a často to potrhá konečník a přidá tím i psychologickou složku: dítě se začne bát chodit na velkou a bude se to snažit zadržet tak dlouho, jak jen bude moct a tím celou situaci zhorší.

 

ŠPATNÉ VSTŘEBÁVÁNÍ A OSTEOPORÓZA

Špatné vstřebávání je všeobecný problém u GAPS dětí a dospělých. Jejich trávicí trakt není v takovém stavu, aby dobře trávil a vstřebal potravu. Kvůli tomu si vytvoří mnoho různých nutričních nedostatků. Mozek a imunitní systém nemohou správně pracovat bez adekvátní výživy. Kvůli nutričním nedostatkům se u těchto pacientů často vyvine osteoporóza. Když přejdou na GAPS nutriční program, tak děti začnou nabírat na váze předtím, než začnou růst, protože se zhustí kosti a obnoví se jejich struktura. Dítě nejprve nahradí chybějící živiny v těle a až poté začne růst. To samé platí pro dospělé: jsou podvyživení i přes to, že mohou mít nadváhu.

 

STŘEVNÍ FLÓRA

Když mluvíme o trávicím traktu, musíme také mluvit o tom, co v něm žije a co se o něj stará. Musíme mluvit o střevní flóře.

Střevní flóra je masa bakterií, kvasinek, virů, červů, jednobuněčných struktur a všemožných drobných tvorů, kteří žijí v našem trávicím traktu. Tato masa mikrobů může u různých dospělých vážit až dva nebo tři kilogramy, v závislosti na tom, kde žijete. Existuje symbiotický vztah mezi těmito mikroby a našim tělem. Ve skutečnosti existuje v trávicím traktu více buněk a genetického materiálu než ve zbytku těla.

Co dělají, proč je tam máme? Jsou pro život tak důležité, že kdyby se někdo pokusil sterilizovat náš trávicí trakt, pravděpodobně bychom nepřežili. Pojďme se tedy podívat na jejich funkce.

Ke zdravému zažívání nemůže dojít bez zdravé, dobře pracující střevní flóry, ve které musí dominovat specifické druhy bakterií, kvasinek a virů—ty nazýváme prospěšné nebo probiotické mikroby. Máme mnoho výzkumů o bakteriích probiotických bakterií. Tolik už toho ale nemáme o kvasinkách, ale lepší se to. A ještě méně toho víme o virech, ale osobně věřím, že viry, co tam žijí, jsou prospěšné, protože k nejvážnějším poškozením střevní flóry dochází po antivirových lécích, které lidi používají proti oparům a dalším virovým infekcím.

Kdybychom roztáhli povrch trávicího traktu, dokázal by pokrýt tenisový kurt. Je to ideální vstupní brána pro vše škodlivé, co by se chtělo dostat do vašeho chrámu. Takže příroda pokryla každý čtvereční milimetr tohoto tenisového kurtu bakteriemi, silnou vrstvou bakterií pokrývající každičký jeho kousek. Tyto prospěšné mikroby vytváří veškeré antibiotika pod sluncem a veškeré proti-kvasinkové a protivirové látky, co známe. Tím nás chrání před patogenními mikroby pocházejícími z jídla a pití.

Kromě toho, že nás chrání před infekcemi, tak nás také zdravá střevní flóra chrání před karcinogenními a toxickými látkami tím, že je neutralizuje, nebo “polapí“ a pevně sevře. Naše stolice je z velké části, z více jak 90 procent, složena z bakterií, které s sebou odvádí i tyto toxiny. Jedna nedávná studie sledovala dvě skupiny zvířat, jednu léčenou antibiotiky a jedna sloužila jako kontrolní. Přidávala se jim organická rtuť do jejich jídla a vody. Obrovské množství rtuti. U zvířat neléčených antibiotiky, která měla zdravou, robustní střevní flóru, se jen jedno procento rtuti dokázalo dostat do těla přes trávicí trakt. U zvířat léčených antibiotiky, které zničily jejich prospěšnou flóru, se dostalo přibližně 95 procent rtuti do jejich těla, krevního oběhu, kostí a všude jinde.

Takže tou hlavní a první bariérou pro vše toxické z našeho světa—a my žijeme ve znečištěném světě, jíme znečištěné jídlo, pijeme znečištěnou vodu, dýcháme znečištěný vzduch a svévolně dáváme do svých těl řadu dalších toxinů—první a nejdůležitější bariérou je vaše vlastní střevní flóra. Pokud máte solidní, zdravou střevní flóru, můžete jíst hromadu ryb a budete z velké části chráněni před rtutí a dalšími škodlivými látkami v rybách. Můžete být vystaveni všemožným věcem a budete chráněni. Pokud bakterie nedokážou toxické látky zničit, tak je sevřou a nepustí, dokud nejsou vyloučeny. Odvedou tyto toxiny z vašeho těla.

Pokud máte zdravou, silnou střevní flóru, tak se nemůže ve vašem trávicím traktu rozvinout rakovina. Střevní flóra to nepřipustí. Takže základem pro všechny rakoviny postihující trávicí trakt je poškození střevní flóry, ke které dojde několik let před rozvojem nádoru na daném místě. Ke správnému trávení a vstřebávání zkrátka nemůže dojít bez účasti těchto zdravých bakterií a dalších mikrobů. Produkují veškeré enzymy pod sluncem, rozkládají bílkoviny, rozkládají tuky, rozkládají vlákninu, uvolňují minerály, vitamíny a další živiny, a zajišťují, aby se tyto látky dostaly přes střevní stěnu. Vytváří velké množství transportních molekul.

Zdravá střevní flóra vytváří jednu konkrétní látku, známou jako kyselina humusová, kterou tvoří také půdní bakterie. Tyto kyseliny jsou zodpovědné za lehce hnědé zbarvení podzemní vody. Tyto kyseliny mají schopnost navázat anorganické minerály a transportovat je střevní stěnou tak, aby byly tělu dostupné. Naše střevní flóra tyto látky vyrábí. Normální vstřebávání je závislé na přítomnosti těchto prospěšných mikrobů ve střevech.

Aby toho nebylo málo, naše střevní flóra pro nás vyrábí také celou řadu nutričních látek. Proč? Protože spousta vitamínů, které neustále potřebujeme, jsou rozpustné ve vodě. Nezůstanou v těle příliš dlouho, takže i při stravě bohaté na tyto vitamíny přijdou během dne chvíle, kdy budou chybět. Matka příroda to ale vyřešila dokonale. Poskytla nám naše vlastní mini továrny uvnitř trávicího traktu, které neustále vyrábí tyto živiny a poté je uvolňují v potřebném množství do krve přes střevní stěnu, abychom měli vždy dostatek těchto potřebných živin. Jedná se o všechny B vitamíny—B1, B2, B3, B6, B12, kyselina listová, kyselina pantotenová, biotin a mnoho dalších aktivních látek, bez kterých bychom nemohli přežít. Hlavní zdroj vitamínu K2 je naše střevní flóra.

Když přijdeme o naši střevní flóru kvůli antibiotikům, delší léčbou jinými moderními léky nebo dalšími vlivy, první věc, ke které dojde, je, že člověk vybledne. Množství energie bude klesat s tím, jak začne mít nedostatek všech těchto vitamínů. A nezáleží na tom, kolik těchto B vitamínů můžeme tomuto člověku dodat, zůstane pořád vybledlý a bude jich mít stále nedostatek, až dokud neobnoví svou střevní flóru. Při nedostatku B vitamínů je nutné nejprve obnovit střevní flóru. Nedostatek B vitamínů je jasný ukazatel narušené střevní flóry.

 

STŘEVNÍ FLÓRA A IMUNITNÍ SYSTÉM

Existuje těsné pouto mezi imunitou a střevní flórou. Ve skutečnosti se asi 84 procent naší imunity nachází ve střevní stěně. Naše střevní flóra je pravou rukou imunitního systému. Bez ní by náš imunitní systém zkrátka nemohl fungovat. Bez prospěšné střevní flóry budou naše dvě hlavní části imunitního systému vyvedeny rovnováhy—Th1 imunita a Th2 imunita. Tyto dvě části musí být v rovnováze. Th1 je zodpovědná za normální reakci na všechno v našem prostředí. Možná jste viděli fotky zvětšeného pylu na jaře, příšerně vypadající věcičky. Pokud ale Th1 funguje správně, můžete vdechovat miliony částic pylu, aniž by jste o tom vůbec věděli, protože se s nimi Th1 imunita vypořádá.

Th1 je přítomná všude tam, kde se tělo dostává do kontaktu s prostředím—na kůži, v očích, slzách, slinách, slizničních sekretech, trávicím traktu a na pohlavních orgánech. Nicméně pokud je střevní flóra narušena, tak tato část imunitního systému nemůže fungovat. Břímě poté přebere druhá část imunity, která je zodpovědná za alergické reakce a bude se snažit kompenzovat poškozenou Th1. K tomu dojde, když člověk začne reagovat na všechno v jeho prostředí, na psy, na make-up, na různé potraviny. Lidé, kteří nikdy netrpěli alergiemi, začnou mít alergie poté, co se jejich střevní flóra poškodila. Léčili se antibiotiky nebo došlo k něčemu jinému, co narušilo střevní flóru, a právě zde to vše začíná. Všechny alergie a autoimunitní poruchy vychází z abnormalit ve střevní flóře. Další fyzické nemoci spojené s abnormalitami střevní flóry zahrnují roztroušenou sklerózu, fibromyalgii, syndrom chronické únavy, revmativní artritidu, lupenku a cukrovku 1. typu.

Při testování GAPS pacientů vždy zjistíme, že postrádají běžnou střevní flóru. Prospěšné bakterie byly u těchto pacientů nahrazeny různorodými patogeny. U zdravého jedince s normální střevní flórou nalezneme okolo 500 různých druhů špatných patogenních bakterií a hub způsobujících nemoci, které tam šťastně pobývají spolu s prospěšnými bakteriemi. Dokud dominují prospěšné bakterie, tak tyto potvůrky hlídají a neumožní jim, aby nám nějak uškodili. Nicméně, pokud vyhubíme prospěšné bakterie—extrémně náchylné na široké spektrum antibiotik, antikoncepčních pilulek, dlouhodobě předepsaných steroidních léků, a popravdě na většinu moderních léků, které jsou opakovaně předepisované—skončíme s takzvanou střevní dysbiózou (poškozená střevní flóra).

Dysbióza vyvolaná léky se léčí nejhůř. Existují ale další faktory v našem moderním světě, které mohou poškodit střevní flóru, jako je moderní nezdravá strava, delší období stresu, infekce, cestovní průjem, salmonella, tyfus, cholera, radiace a další vlivy prostředí. Ve všech těchto situacích je velmi důležité používat kvalitní probiotika, které pomohou doplnit prospěšné bakterie v trávicím traktu.

 

Když se střevní bakterie vymknou z kontroly

U pacientů se střevní dysbiózou jsou tím nejobvyklejším patogenním druhem mikrobů všudypřítomné druhy kandidy. Jedná se o velkou čeleď kvasinek s dosud přibližně 200 známými druhy. Dokud je tělo chráněné prospěšnými mikroby, kandida a další kvasinky zůstanou v jednobuněčné formě a nemohou způsobit žádnou újmu. Pokud tělo není chráněné prospěšnou flórou, tyto kvasinky se mohou usadit na sliznicích a přeměnit se do jejich druhotného stavu— dlouhovláknitých micelů. Ty mohou být dokonce až několik desítek centimetrů dlouhé, prorůstat různými tkáněmi a orgány v těle a způsobit obrovskou spoušť.

Co primárně dělají kvasinky? Vyrábí alkohol. Jedí rády glukózu a sacharidy. Jediné, co umí udělat s plátkem chleba nebo lžící cukru, je alkoholové kvašení. Kandida přeměňuje cukr na alkohol. A to může u miminek a dětí vést k devastujícím následkům ve jejich vývoji.

Druhy klostridie jsou dalším patogenem přítomným ve střevech GAPS pacientů. Je to velká třída s přibližně 100 známými druhy. Nejznámější zástupce této třídy je Clostridium tetani, zodpovědný za tetanus. Klostridie tvoří spory, kterých je téměř nemožné se zbavit, protože přežijí téměř všechno—zmražení, var, pasteraci. Jsou striktně anaerobní. Obtížně se testují, protože k tomu potřebujete speciální vybavení. Klostridie tvoří důležité neurotoxiny, látky, které jsou toxické pro náš nervový systém. Veškeré půdy na naší planetě jsou testovány pozitivně na Clostridium tetani. Pokud si zanesete kontaminovanou půdu na otevřenou ránu nebo škrábanec a klostridie se rozmnoží a začne tvořit tento neurotoxin, tak může způsobit smrt i v řádech hodin.

A přesto je všichni máme v trávicím traktu. V trávicím traktu zdravých lidí žije hromada klostridií, ale dokud jsou kontrolovány prospěšnou flórou, tak nám neuškodí. Jedině, když není přítomná prospěšná flóra, tak nám tito tvorové mohou způsobit problémy, poškodit trávicí trakt a vytvářet neurotoxiny.

Autistické děti mají obvykle veliký nedostatek síry. Nejen kvůli sirným bakteriím, které ji pojídají, ale také protože ji tělo vyčerpává při boji se všemi těmito toxiny. První věcí, ke které dojde u těchto pacientů je, že neurotransmittery, látky, které tělo používá ke komunikaci mezi nervovými buňkami—serotonin, dopamin a další—nemohou být správně rozloženy. Poté, co splní svou funkci, jsou tyto látky transportovány do jater k rozkladu nebo recyklaci. Tento proces vyžaduje spoustu síry a pokud ji tělo nemá, nemůže ho realizovat. Takže se tělo zahltí pozůstatky těchto částečně poškozených neurotransmitterů. Ty stále reagují s mozkovými buňkami a způsobují mnoho neurologických a psychických symptomů.

Viry byly také nalezeny u autistických pacientů. Andrew Wakefield našel virus spalniček. Dalším je herpes virus. Množí se u nich také mnoho dalších virů. Dokud jsou střeva obydlena prospěšnými viry, tyto patogenní viry by neměly škodit.

Příroda ráda bojuje stejnou medicínou na stejný problém: aby se vypořádala se špatnými bakteriemi, musíte mít dobré bakterie; aby se vypořádala se špatnými kvasinkami, musíte osídlit střeva dobrými kvasinkami; aby se vypořádala se špatnými viry, musíte osídlit střeva dobrými viry.

 

TOXICKÝ MOZEK

Co se stane, když se tyto patogenní druhy bakterií, kvasinek, virů a další mikrobů v trávicím traktu přemnoží? Přemění střeva ze zdroje výživy na zdroj toxicity. Jídlo strávené touto škodlivou masou mikrobů je přeměněno na stovky toxinů, které plují do krevní oběhu skrz poškozenou střevní stěnu.

Co se děje u autistických dětí nebo dětí s dalšími poruchami učení? Tyto toxiny se dostanou do jejich mozku. V závislosti na jejich typu se tyto toxiny navážou na určité mozkové struktury, bílkoviny, tuky, lipoproteiny a způsobí různé symptomy podle toho, jaká část mozku je jimi zahlcena.

Mozek těchto autistických dětí je plný toxinů. Tyto děti se narodí se zdravým mozkem a mají zdravé oči, uši a další smyslové orgány. Tyto smyslové orgány shromažďují informace z prostředí. Malé děti na nás zírají, všeho se dotýkají, jsou jako houby—nasávají informace a ty jsou pak poslány do mozku ke zpracování. Dítě se učí, když jeho mozek zpracuje tyto smyslové informace: toto je maminka, toto je tatínek, toto je lžička, toto je hračka. Hrají si s touto hračkou takhle a ne takto—nejím ji, ani ji neničím, ale hraji si s ní.

Pokud je mozek zahlcený toxicitou, všechny tyto smyslové informace nemohou být správně zpracovány a přemění se na hluk, na chaos. Lépe pracující autisti nám řeknou, že mohou slyšet některé frekvence, ale některé ne. Hlasy některých lidí jim zní, jako by byli pod vodou. Některé z těchto zvuků jsou bolestivé. Nebo mohou slyšet frekvence jejich matky, ale ne jejich otce. Některé zvuky jsou bolestivé, jiné příjemné, některé stimulující, některé otravné, protože se v jejich hlavě všechen tento smyslový impuls přemění na úplný chaos a dítě se z něho nedokáže učit.

K tomu obvykle dojde v druhém roce vývoje, často po skončení kojení. Druhý rok života je obdobím, kdy se rozvíjí vitální komunikační funkce: receptivní jazykové dovednosti, expresivní jazykové dovednosti, sociální dovednosti spolu s hrubými a jemnými motorickými vlákny. U autistických dětí se některé tyto dovednosti rozvinou, ale jiným způsobem. Pokud se podíváme na to, co se děje v jejich mozku a jak toxicita zasahuje do těchto smyslových impulsů přicházejících ze smyslových orgánů, tak pochopíme, proč jsou tyto děti tak zvláštní. Je naprosto logické, že se vyvíjejí právě tímto způsobem.

 

Toxická dědičnost

Odkud tahle střevní flóra pochází? Novorozenci se rodí se sterilními těly a sterilním trávicím traktem. Při průchodu porodním kanálem při porodu spolknou množství bakterií a ty se stanou
jejich střevní flórou.

Co žije v matčině pochvě? Před érou antibiotik a antikoncepčních pilulek měla většina žen normální vaginální flóru, měly zdravou flóru a tu předaly svým dětem. Teď ale čelíme desítkám let nadužívání antibiotik. Antikoncepční pilulky mají velice škodlivý efekt na střevní flóru. Cokoli žije v matčině střevech, bude také žít v její pochvě a to bude předáno jejím dětem.

Předtím, než na mé klinice hovořím o zdraví dítěte, si pečlivě prostuduji zdravotní historii rodičů, prarodičů a sourozenců. Téměř sto procent maminek s autistickými dětmi má špatnou střevní flóru a tu předávají svým dětem již při porodu. Tyto děti začnou svůj život v nevýhodě.

V pár případech, kdy byly matky naprosto zdravé a nevykazovaly žádné symptomy, byli otci těmi se špatnou střevní flórou. Otci sdílí svou tělní flóru s matkou pravidelným sexem.

Takže matky se střevní dysbiózou předají špatnou střevní flóru novorozeněti a díky tomu se u dítěte nevyvine ta zdravá. První věc, ke které dojde, je narušení imunitního systému, protože
usídlení zdravé střevní flóry v prvních dnech života dítěte hraje zásadní roli ve správném dozrávání imunitního systému. Pokud k tomu nedojde nebo dojde, ale špatně, jako v mnoha dnešních případech, dítě bude mít poškozený imunitní systém. To připravuje dítě na ekzém, koliku, astmatické příhody, ucpaný nos a další alergické a atopické reakce, protože část jejich imunitního systému, Th1, se nevyvine. Je poškozená hned od začátku.

Jelikož imunitní systém nefunguje správně, slizniční membrány začnou produkovat nadměrné množství hlenu. Tvorba hlenu je totiž funkcí imunity. Kvůli tomu dojde u dítěte k zalepení uší a neustálým ušním infekcím. V západní části světa tvoří ušní infekce asi 80 procent všech návštěv rodinného lékaře. A co rodinný lékař udělá se všemi těmito ušními infekcemi? Předepíše antibiotika—i přes to, že bezpočet studií prokázalo, že děti, které nejsou léčeny se zotaví stejně rychle jako ty užívající antibiotika. Tyto antibiotika zničí ten poslední zlomek prospěšných bakterií, které dítě ještě předtím mělo. Mnoho GAPS dětí má jednu ušní infekci za druhou, až dokud se nezavedou gromety (ventilační trubičky), které vyvedou hlen ze středního ucha do vnější zvukovodu.

Problémem číslo dva jsou u těchto dětí plicní infekce. Antibiotika jsou opět předepsána a způsobují další poškození střevní flóry a imunitního systému. Antibiotika jsou pro imunitní systém dvojitou pohromou.

K tomuto se přidá očkování. Existuje teorie, že očkování je příčinou autismu, ale ono nezpůsobuje žádnou z těchto poruch. Očkování je ale dělané pro zdravé děti se zdravým imunitním systémem. Nám vyrůstá generace dětí, které nemají zdravý imunitní systém. Nejsou připraveny na očkování. U dětí s narušeným imunitním systémem způsobuje očkování další škodu imunitě a přibližuje tím dítě k pohromě. U některých dětí je to poslední kapkou. Na mé klinice asi 15 procent dětí začalo projevovat autistické symptomy po vakcíně MMR a podobné množství po vakcíně DPT. Většina rodičů v tom ale nevidí žádnou souvislost.

Přes tu všechnu kontroverzi s očkováním se setkávám se spoustou autistických dětí, které nebyly vůbec očkovány, protože si rodiče byli vědomí rizika. Přesto jsou autistické. Takže očkování není příčina autismu. Jen k tomuto problému dítě přibližuje.

Další v pořadí je výživa kojenců založená na pšenici, pasterovaných mléčných výrobcích a sušených prášcích. Tohle vše živí špatnou střevní flóru ve střevech, takže dítě skončí se střevní dysbiózou nebo špatnou střevní flórou. Střeva se stanou hlavním zdrojem toxicity. Toxiny začnou pronikat do krevního oběhu a budou roznášeny po těle. Dostanou se do mozku a způsobí mozkové dysfunkce. Takto vznikají poruchy učení.

A jsou tu další faktory: s jakým množstvím toxinů se dítě narodilo? Dříve jsme si mysleli, že placenta dítě chrání, ale dnes to vidíme jinak. Například víme, že rtuť se ve skutečnosti zaměřuje na plod a střevní stěnu. V jedné zajímavé studii vědci podávali rtuť březím ovcím. Zjistili, že největší nahromadění rtuti bylo v jejich střevní stěně a v plodu.

Rtuť je jen jedním z toxinů, kterému jsou těhotné ženy vystaveny. Všechny přípravky pro osobní péči, make-up, parfém, čistící prostředky v domácnosti, chlorované plavecké bazény, zpracované
potraviny se stovkami chemikálií—všechny se dostanou do dítěte, takže se naše děti už s toxickou zátěží narodí. Pokud je té zátěže méně, dítě bude mít daleko robustnější a lepší konstituci; pokud je zátěže více, dítě bude daleko zranitelnější. V závislosti na genetické výbavě a několika dalších environmentálních faktorech se u dítěte projeví různé druhy symptomů: některé budou diagnostikované s autismem, další s ADD a další s prudkými výkyvy nálad nebo závislostmi, depresí atd.

 

NADĚJE

Autismus je vážná porucha, ale zcela léčitelná. Čím dříve léčba začne, tím lepší výsledky se dostaví. Pokud se začne s autistickým dítětem do třech roků života, existuje 60-70 procentní šance plného zotavení. Můj vlastní syn byl autista, ale byl léčen včas. Teď je mu 15 let a je to normální teenager, za což jsem velmi vděčná.

Takže s čím začneme? V prvé řadě s poruchami trávení. Každá takzvaně psychologická a mentální porucha je ve své podstatě trávicí porucha—ať už je to schizofrenie, bipolární porucha, obsedantně-kompulzivní porucha, zneužívání návykových látek nebo jen podrážděný teenager—prvně se zaměřte na jejich trávicí systém. Pokud nedošlo k nějakým vážným chybám ve výchově, je zdravý teenager milý, příjemný a zdvořilý.

Trávicí systém je dlouhá trubice a čím ji naplníte má přímý dopad na její zdraví. Dříve jsme denně konzumovali triliony dobrých bakterií, protože jsme fermentovali potraviny a tyto prospěšné organismy se zabudovaly do naší fyziologie. Potřebujeme je, bez nich nedokážeme přežít. Když se vynalezla lednička, přestali jsme konzumovat fermentované potraviny, takže jsme přestali tělo zásobit něčím pro něj tak vitálním. Nicméně u GAPS dětí a dospělých konzumace fermentovaných potravin nestačí. Oni musí mít silné, agresivní, terapeuticky silná probiotika, které požírají kvasinky a klostridie a starou, zhutnělou hnilobu ve střevech, které z nich vše vyloučí. Tento druh probiotik způsobuje takzvanou die-off reakci, protože když začnete používat tyto prospěšné bakterie, začnou zabíjet patogeny a když ty patogeny uhynou, vyloučí toxiny. Ty samé toxiny, které dělají děti autistické, hyperaktivní nebo dyslektické. Takže musíte začít s malými dávkami terapeuticky silných probiotik a pomalu se dopracovat na požadovanou terapeutickou dávku, aby jste tuto die-off reakci měli pod kontrolou. Pokud nezačnete pomalu, můžete dostat pacienta do takové krize, že se probiotik nikdy znovu nedotkne.

 

ŽIVINY

Nejsem zastánce doplňků stravy. Věřím, že by lidé měli získávat živiny z jídla, ne z pilulek. Některé doplňky stravy na bázi potravin jsou ale nezbytné.

Vitamín A je zásadní pro autistické děti a olej z tresčích jater je nejlepší způsob, jakým ho přijmout, protože vitamín A je v oleji z tresčích jater v kombinaci s dalším vitamínem rozpustným v tucích—vitamínem D. Tyto dva vitamíny pracují jako tým.

Mnoho komerčně dostupných vitamínů rozpustných v tucích obsahují syntetické vitamíny. Ty nefungují stejný způsobem jako ty přírodní a je lehké se jimi předávkovat. Nejlepší je přijmout
tyto vitamíny v přírodní formě.

Autistické děti mívají obrovský nedostatek esenciálních mastných kyselin. Musíme jim poskytnout jak mateřské esenciální kyseliny, které pochází z oříškových a semínkových olejů, tak i jejich deriváty, které se nachází v rybách, živočišném tuku a některých rostlinných olejích. Za běžných podmínek jsou ve zdravém těle a vhodném prostředí tyto mateřské esenciální kyseliny přeměněny do jejich derivátů: EPA, DHA, DGLA a kyselina arachidonová. Nicméně GAPS pacienti jsou tak toxičtí a mají takový deficit živin, že nemohou dokončit jejich přeměnu. Musí získat tyto esenciální mastné kyseliny v hotové podobě. Proto kromě tuků z ořechů a semínek jsou pro ně důležité rybí oleje, přírodní živočišné tuky a zdroj DGLA (např. pupalkový olej).

Bývám velmi opatrná s multivitamíny, minerály a aminokyselinami v doplňcích stravy. Většině pacientům je vůbec nedoporučuji. Jen jim řeknu, aby plně dodržovali stravu. Když se naplno uplatňuje strava, nutriční deficity zmizí, protože tělo ví, co dělat s vitamíny, minerály a aminokyselinami z jídla. Ty z doplňků stravy jsou většinou syntetické. Nepřináší s sebou ty správné kofaktory, ty správné kamarády držící se za ruku, takže je tělo nerozpozná. Navíc u většiny doplňků stravy na trhu je vstřebání velice nízké.

Takže musíte vědět, jaký typ doplňků stravy předepisovat a předepisovat je na individuálním základě u zvláště oslabených případů, ne plošně a všeobecně pro všechny. Trávicí enzymy mohou být také nápomocné, ale jsou jen dočasnou berličkou, opět předepsané pro jednotlivé případy.

Na závěr je nutné říct, že detoxikace je velice důležitá součást procesu. Existují přírodní, velmi dobré a šetrné způsoby, jak dítě detoxikovat bez žádných detoxních reakcí.

Autismus je symptom a odraz naší doby, konečný a tragický důsledek toxického světa, průmyslového potravinového systému a lékařského systému, který se spoléhá raději na antibiotika, než na zástupy přátelských pomocníků, které osídlují zdravá střeva. Autistické děti nám dávají důležitou lekci, takovou, která nás nutí sjednotit poznatky s moudrostí a průmyslovým pokrokem s respektem k přírodnímu světu.

Praktická léčba a výživové plány pro děti s autismem, ADD a podobnými poruchami lze najít v knize Dr. Campbell-McBride: Gut and Psychology Syndrome (anglická verze) / Syndróm trávenia
a psychológie (slovenská verze).

 

Poznámky pod čarou

GAPS DOSPĚLÍ

Když dítě s autismem a poruchami pozornosti vyroste, stane se GAPS dospělým. Problémy nezmizí, pokud se mu nějakým závratným způsobem nepomůže. Mezi těmito dospělými je velmi časté zneužívání návykových látek, protože pro to mají vážné fyzické, biochemické a fyziologické důvody. Také mají psychologické důvody: během dětství jim jejich vrstevníci říkali, že jsou hloupí. Zjistili, že je pro ně obtížné si najít přátele a zapadnout do sociálního prostředí. Vidí, že se jim nedaří tak dobře akademicky v porovnání s ostatními dětmi, takže i tímto je jejich sebevědomí potlučeno. Při dospívání, nebudou dělat nic pro to, aby byli akceptováni, pozváni na párty, měli přátele, a zneužívání návykových látek je jedna z cest, kterou směřují.

Jedním z tragických následků je, že mohou neobvykle reagovat na konopí (marihuanu). Jsem si jistá, že jste všichni slyšeli o tom, že konopí může způsobit počátky schizofrenie. Britská vláda udělala před několika lety chybu, když označila konopí jako méně nebezpečnou látku a tím více dostupnou našim dospívajícím. V současnosti jsou všichni psychiatři na nohou, hlásají v televizi, novinách a odborných časopisech o přílivu nově diagnostikovaných případů schizofrenie u teenagerů po kouření konopí. Jsem si jistá, že znáte spousty teenagerů, kteří kouří konopí na každé párty a nestanou se schizofreniky. Děti, které upadnou do psychózy po kouření konopí, jsou GAPS děti. Mají predispozice k tomuto stavu a konopí je může spustit.

Další psychiatrické poruchy, jako endogenní deprese, obsedantně-kompulzivní porucha, manická deprese nebo bipolární porucha a již zmíněná schizofrenie jsou typické GAPS poruchy. Pacientům s těmito poruchami se velmi dobře daří na GAPS nutričním programu. Tyto poruchy mohou být léčitelné, ve většině případů jsou způsobeny našim prostředím a naší stravou.

 

ČAS KRMENÍ

Problémy s krmením jsou všeobecně přítomné mezi autistickými dětmi a mezi sourozenci autistických dětí. Mají solidní fyziologické důvody pro to být vybíravými jedlíky. Jsou uvězněni v začarovaném kruhu chutí a závislosti, protože ty špatné mikroby, které rostou v jejich trávicím traktu, upřednostňují určité potraviny a mění je na stovky toxinů. Mnoho z těchto toxinů má struktury podobné endorfinům. Dají mozku potěšující signál a mozek jich poté chce víc—proces podobný závislosti na drogách.

Vybíravé jezení se obvykle rozvine v druhém roce života. Autistické děti mají sklon omezovat stravu jen na ty jídla, která jim škodí. Vytváří si na tyto potraviny chutě, které krmí špatné mikroby ve střevech a vyloučí ze své stravy všechny ostatní potraviny. Strava je obvykle omezená na škrobové, sladké věci, chléb, snídaňové cereálie, banány, sušenky, dorty, cukr a občas sladké jogurty. Viděla jsem některé děti, které by jedli jen jednu nebo dvě potraviny a nedotkli se ničeho jiného.

V knize Syndrom trávení a psychologie popisuji strukturovaný přístup k zavedení potravin do jídelníčku vybíravého dítěte. Pomocí této metody zavedete do jeho stravy téměř cokoli. Měla jsem nedávno jednoho pacienta, který žil většinu svého života na krekrách. Tento tříletý chlapec by do pusy nedal nic jiného a vypadal jako jedno z těch hladovějících dětí z Etiopie. Rodiče ho brávali do nemocnice ke klinickému dietetikovi, který jim řekl, “Je to v pohodě, vždyť jí. Dejte mu nějaké krekry a on se nakonec polepší.“ Po dodržování GAPS metody pro zavádění nových potravin toto dítě začalo během dvou měsíců jíst všechno—masa, ryby, vejce, zeleninu a ovoce. Byl na plné stravě a začal se zotavovat. Samozřejmě nemůžete očekávat, že dítě bude zdravé, pokud žije na krekrech.

 

ODPOR

Ještě nedávno doktoři obvykle nezkoumali trávicí systém při autismu a podobných stavech. Čas od času se ale dají najít případové studie zveřejněné v odborně posuzovaných časopisech, kde pacienti navštívili gastroenterologa a ten jim udělal cenově přijatelný test zahrnující baryový klystýr s rentgenem střev. Ve většině případů u těchto pacientů přišli na stav zvaný fekální zhutnění s přetékajícím syndromem. K tomu dojde, když jsou staré, zhutnělé výkaly doslova přilepeny ke střevní stěně, v některých místech téměř zablokují lumen (prostor uvnitř) trávicího traktu. Veškeré přijaté jídlo by se muselo protáhnout úzkým průchodem, skrz tyto zhutnělé výkaly. V jednom případě doktor přirovnal masu zhutnělých výkalů v konečníku dítěte k velikosti kantalupského melounu. Dokážete si představit, jak bolestivé pro to dítě muselo být vyprázdnění!

Poté, v roce 1998, Dr. Andrew Wakefield, gastroenterolog v londýnském Royal Free Hospital a jeho tým zveřejnili jejich výzkum naznačující spojení mezi chronickými zánětlivými střevními chorobami a autismem. Provedli endoskopii a biopsii na skupině autistických dětí, které k němu byly poslány s gastrointestinálními potížemi. Dr. Wakefield nazval tento stav autistická enterokolitida. Kromě zánětu, abscesů plných hnisu, vředů, erozí a velkém množstvím zhutněných fekálií, Dr. Wakefield zjistil, že lymfatické uzliny přítomné ve stěně střev a spodní části tenkého střeva, které by měly být běžně veliké jako fazole, byly oteklé, obrovské a bolestivé. V některých případech byly tak velké, že téměř ucpaly lumen trávicího traktu.

Dr. Wakefield odebral vzorky těchto lymfatických uzlin a našel v nich virus spalniček. Zkoumal dále a zjistil, že tento konkrétní kmen pochází z očkovací vakcíny. A poté začala být celá tato věc velmi politická. Odstartovala obrovskou kampaň britské vlády obhajující vakcínu proti spalničkám a lékařská profese v Británii obrátila záda k Dr. Wakefieldovi a jeho práci. Dnes pracuje v této zemi soukromě a pokračuje ve svém výzkumu.

V současnosti je problém, že většina gastroenterologů v Británii se neodvažuje ošetřit autistické dítě. Bojí se, že se ta samá věc stane i jim. Takže slyším o rodinách, které musí letět do USA nebo jiných států a platí obrovské množství peněz jen proto, aby mohlo být jejich dítě ošetřeno gastroenterologem. Až tak politicky je tato situace vypjatá.

 

TOXINY VYTVÁŘENÉ KVASINKAMI

ALKOHOL: Tvorba alkoholu kandidou a dalšími kvasinkami vede k takzvanému syndromu vlastního pivovaru, který byl prvně popsaný japonským doktorem v 70. letech. Dnes je tento jev velmi dobře známý. Střevní dysbióza může skončit chronickým stavem polo-opilosti, který je obzvlášť škodlivý pro malé děti.

ACETALDEHYD: Játra mění alkohol na acetaldehyd, extrémně toxickou látku. Každý, kdo někdy prožil kocovinu, ví, co acetaldehyd dovede. Má velmi škodlivý účinek na tělo. Acetaldehyd se váže na různé bílkoviny v těle a mění jejich strukturu. Poté projde okolo imunitní systém, podívá se na bílkovinu a řekne si, “Ty jsi cizí, ty nejsi moje“ a začne ji napadat a tvořit protilátky. Takže acetaldehyd v těle vytváří autoimunitu. A protože se acetaldehyd váže na velké množství bílkovin, které poskytují pracovní místa různým živinám v těle, tyto živiny nemohou plnit své funkce. Nejčastější následek je nedostatek vitamínu B6. Testy ukazují, že B6 je v krvi přítomný, ale receptory pro něj nefungují. Nedostatek vitamínu B6 je spojený s problémy u autistických dětí—poruchy učení, hyperaktivita a dyslexie—a také u schizofrenie.

DEMORFIN a DELTORFIN: New-yorský biochemik Alan Freedman nalezl tyto dvě nebezpečné látky v moči a krvi autistických dětí. Jsou totožné s toxiny, který se nachází na pokožce barevných amazonských žab. Místní kmeny namáčely konce šipek do pokožky těchto žab, aby jimi ochromily nepřítele—toto jsou extrémně silné neurotoxiny, které způsobují ochrnutí. Zajímavé je, že je netvoří žába samotná, ale houby žijící na pokožce žáby. Existují domněnky, že autistické děti mají stejné houby ve svém trávicím traktu a ty produkují právě tyto toxiny. Ty mohou být
zodpovědné za určité charakteristické abnormality svalového tonu u mnoha autistických dětí.

GLUTEOMORFINY A KAZOMORFINY
Gluteomorfiny a kazomorfiny jsou částečně strávené bílkoviny. Gluteomorfiny pocházejí z lepku z obilí a kazomorfiny z kaseinu z mléčných výrobků. Lepek a kasein jsou velké molekuly, které je těžké strávit i pro normální lidi. U dětí s poškozenými, pórovitými a propuštějícími střevními stěnami nejsou tyto bílkoviny správně stráveny, ale jsou částečně rozloženy do peptidových řetězců, jejichž struktura je velmi podobná heroinu, morfinu a dalším opiátům. Tyto látky jsou vstřebány v této formě a mají podobný efekt na mozek jako má heroin a morfin.

Autistické děti jsou často dány na bezlepkovou a bezkaseinovou stravu (GFCF). Je tragédií, že je tato strava označovaná jako “ta“ strava pro autismus a schizofrenii, protože vyloučení lepku a mléčných výrobků vyloučí z těla jen dvě toxické látky—gluteomorfiny a kazomorfiny. GFCF strava neřeší všechny ty ostatní toxiny, neléčí střeva a nemění střevní flóru. Na mé klinice prokazuje asi 30 procent dětí počáteční zlepšení na bezlepkové a bezkaseinové stravě. Většina z nich neprokazuje žádné zlepšení a ty, které ano, poté stagnují a rodiče skončí s noční můrou— pokud se dítě jen dotkne drobečku chleba nebo ukradne krekr, tak dojde k obrovskému zhoršení. K tomu dochází, protože střeva jsou stále poškozená, střevní flóra je stále ve špatném stavu a střevní stěna je propustná a pórovitá. Všechny toxiny se stále dostávají do těla. Bezlepková a bezkaseinová strava není vhodná pro GAPS pacienty. To nestačí. (O efektivním stravovacím plánu pro autistické a ADD děti je více v knize Syndrom trávení a psychologie.)

Tento článek se objevil v časopise Wise Traditions in Food, Farming and the Healing Arts,čtvrtletníku nadace Westona A. Price v zimě 2007.

Štítky: , ,

2 thoughts on “Syndrom trávení a psychologie (GAPS)”

  • Nikol
  • posted on 20. 2. 2019

  Dobrý den, mám dceru se zažívacími potížemi, lékaři mě posílají od jednoho k druhému a já už nevím co.dělat dál. Je možné se s Vámi nějak poradit? Děkuji

   • Žaneta Kremsa
   • posted on 21. 2. 2019

   Pěkný den, Nikol. Objednejte ji u nás v Institutu funkční medicíny a výživy na vstupní konzultaci, rádi se na ní podíváme. Můžete přes email info@ifmv.cz nebo tel. 704 285 489
   Žaneta

Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*