dieta GAPS
dieta GAPS

GAPS je zkratka pro speciální způsob stravování, který sestavila britská lékařka Natasha Campbell-McBride. Zkratka GAPS pochází ze slova GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME, nebo-li syndrom trávení a psychologie. Což ukazuje na fakt, že náš mikrobiom má obrovský vliv na stav naší psychiky a na naše celkové zdraví.

Syndrom trávení a psychologie zahrnuje různá chronická onemocnění, pramenící z nezdravého stavu střev. Patří mezi ně autoimunitní onemocnění (celiakie, revmatoidní artritida, diabetes, roztroušená skleróza, osteoartritida, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, lupénka atd.), atopická onemocnění (astma, ekzém, různé alergie), potravinové alergie a intolerance, chronický únavový syndrom, fibromyalgie, artritida, menstruační problémy, poruchy štítné žlázy, různé zažívací problémy (jako je syndrom dráždivého tračníku, gastritida, chronické průjmy a zácpy, syndrom propustného střeva) a potíže (typu bolest kloubů a svalů, kožní problémy, hormonální nerovnáváha, deprese, problémy s pamětí, neschopnost se soustředit, úzkost, třes, tiky, křeče aj.). Pokud trávicí systém není v pořádku, stává se významným zdrojem toxicity. Namísto aby naše tělo vyživovalo, způsobuje organismu velkou fyzickou i psychickou zátěž.

Podkladem pro nutriční protokol GAPS je specifická sacharidová dieta (SCD), která byla v roce 1920 vyvinuta Sidney Valentine Haasem, za účelem léčby zažívacích obtíží. GAPS se ale zaměřuje více na vývary, fermentované potraviny a detoxikaci a klade důraz na kvalitu a přípravu potravin. Je to terapeutický protokol, který by se měl dodržovat přibližně 2 roky.

Doktorka Campbell-McBride je neuroložka a dietoložka, která v roce 1998 založila v Cambridge kliniku, kde se zaměřuje na srdeční choroby a léčbu dětí a dospělých s psychickými poruchami nebo poruchami trávicího traktu a imunity. Je autorkou knih Gut and Psychology Syndrome a Put Your Health in Your Mouth a přispívá do mnoha časopisů, novin a knih o výživě. Je také často zvána jako hlavní přednašející na konference a semináře po celém světě.

Více informací o dietě GAPS najdete na www.zivakultura.cz